CHAUDHARI ATTARSINGH YADAV MEMORIAL EDUCATION TRUST'S

SIDDHANT COLLEGE OF ENGINEERING

Chakan-Talegaon Road, Near Chakan Auto Hub, Sudumbare,Dist.Pune-412109,
Tel.No.:02114-661901,661991,Fax:02114-661902.

Email: engineeringprincipal@gmail.com

FACULTY

FACULTY


Photo Name Designation Qualification Experience Email- Id
Mrs. Nanda Kulkarni Diploma Coordinator M.E (E&TC) 16 Yrs nandakulkarni9@gmail.com
Ms. Shruti Kulkarni Senior lecturer M.E (E&TC) 08 Years mailshrutikulkarni@gmail.com
Ms. Savita More Incharge HOD M.E (E&TC) 01 Years Savitababuraomore85@gmail.com
Ms.Aboli Patil Lecturer M.E (ELEC) 02 Years Patilaboli789@rediffmail.com
Ms.Padmashree Galagali Lecturer BE ( E & E ) 01 Years Padmashreegalagali@gmail.com

DEPARTMENT LIBRARY

Departmental Library:


Sr. No.

Title

Author

No. of copies

1.       

Data Structure

Dilip kumar

01

2.       

Integrated circuits & Application

J.S.Katre

01

3.       

Electronic Devices & Circuits

Mottershead

03

4.       

Electronics Devices & Circuits

David.Bell

01

5.       

Electronic Circuits

Neamen

01

6.       

Engineering Electronics

Ryder

01

7.       

Basic Electronics & Linear Circuits

T.T.Chandigarh

02

8.       

Electronic Communication

Roody Coolen

02

9.       

Communication system

Sanjay Sharma

01

10.  

Electronic Communication

Kennedy

01

11.  

Electronics and Communication engineering

M.Handa

01

12.  

Communication system

Bruce Carlcon

01

13.  

Discrete Time Control System

Katsuhiko Ogata

01

14.  

Modern Control Engineering

Katsuhiko Ogata

01

15.  

Linear control System

D.S.Manke

01

16.  

Digital Logic and Computer Design

Mono

01

17.  

Digital Image Processing

Gonjalez

01

18.  

Antenna Theory Analysis & Design

Balanis

01

19.  

An Introduction to Analog & Digital communication

Hikins

01

20.  

Wireless Communication

Sanjay Sharma

01

21.  

Power Electronics

Rashid

01

22.  

Television & Video Engineering

Dhake

01

23.  

Linear Integrated Circuits

D Roy Choudhary

01

24.  

Let s C

Yashwant Kanetkar

01

25.  

Digital Electronics

Gothmann

01

26.  

Embedded/Real Time System

BlackBook

01

27.  

Modern Digital Electronics

R.P.Jain

01

28.  

VLSI Design And Technology

R.S.Bormane

01

29.  

Optical Fiber Communication

Senior

01

30.  

Electrical Engineering Material

R.B.Gupta

01

31.  

Electromagnetic Field

Arun Murti

01

32.  

Electronic Circuits 2

A.P.Godse

01

33.  

 Electronic Devices & Circuits

G.K.Mittal

01

34.  

Pulse Digital& Switching Waveforms

Jacob Millman

01

35.  

Automatic Control System

S.N.Verma

01

36.  

Power Electronics

P.C.Sen

01

37.  

Electromagnetic Waves & Radiatong System

Edward c Jordan

01

38.  

VLSI Design and technology

Dr.B.S.Bormane

01

39.  

Electronic Devices & Circuits

J.S.Katre

01

40.  

Electronic Product Design

V.S.Bagad

01

41.  

Electronic Product Design

Sangeeta Jadhav

01

42.  

Printed Circuit Boards

Walter C Bosshart

01

43.  

Introduction To Radar System

Meril I Skalnic

01

44.  

Electronic Devices & Circuits

A.p.Godse

01

45.  

Electronics & Radio Engineering

Terman

01

46.  

Control System

M Gopal

01

47.  

Data Structures

Dilip Kumar

 

48.  

Electronic Devices & Circuits

Mottershead

01

49.  

Integrated Circuits and Application

J.S.Katre

01

50.  

Solid State Devices & Circuits

A.P.Godse

01

51.  

Networks & Systems

Roy Choudhary

01

52.  

Electronic Communication

Roody Coolen

01

53.  

Electronic Communication System

Davis

01

54.  

Communication System

Bruse

01

55.  

Data Structures through C

Yashwant Kanetkar

01

56.  

Embedded System Design

Frank Vahid

01

57.  

Electronic circuits and devices

Mottershead

01

58.  

Electronic circuits and devices

R.S.Sidha

01

59.  

Electronic circuits

Neamon

01

STUDENT ACTIVITIES

Student Achievement:


Sr. No.

Name of the student

Name of the college

Name of the Event

Date

1

Momin Afaan

GMRT

Project competition

28/02/2017-01/03/2017

2

Chalke Omkar

GMRT

Project competition

28/02/2017-01/03/2017

3

Borhade Gurudev

GMRT

Project competition

28/02/2017-01/03/2017

4

Hivrekar Kajal

Techfest’17

Project competition

11/02/2017

5

More Nikita

Techfest’17

Project competition

11/02/2017

6

Laddi Prashant

Techfest’17

Project competition

11/02/2017

7

Momin Afaan

Techfest’17

Project competition

11/02/2017

8

Chalke Omkar

SCOE

Paper Presentation

11/02/2017

9

Borhade Gurudev

Techfest’17

Project competition

11/02/2017

10

Kedar Khatri

GMRT

Project competition

28/02/2017-01/03/2017

11

Chalke Omkar

Techfest’17

Project competition

11/02/2017

12

More Nikita

SCOE

Quiz Competition

10/02/2017

13

Hivrekar Kajal

SCOE

Quiz Competition

10/02/2017

14

Khedkar Mayuri

SCOE

Quiz Competition

10/02/2017

Events Organized By the Department:


Sr. No.

Name of the Event

Date

Name of the Event Coordinator

1.

Paper Presentation

27/09/2017

Ms. Shruti Kulkarni

2.

Paper Presentation

11/02/2017

Ms. Neha Kalbhor

3.

Poster Presentation

02/09/2016

Ms.Pooja Sarkar

4.

Quiz Competition

02/09/2016

Ms. Shruti Kulkarni

5.

Tree Plantation

08/03/2017

Ms. Shruti Kulkarni

6.

Yoga day

21/06/2016

Ms. Shruti Kulkarni

Placement Details:


Sr. No.

Name of the Student

Name of company

Placement Year

Mobile number of student

Email id of student

1.

Neha Pawar

Minda instrument

2018

8698097602

pawarneha@gmail.com

2

Rutuja Umap

Minda instrument

2018

7768803525

Rutujaumap419@gmail.com

3

Deepak Aaher

Spicer

2018

9763138393

deepakaaher@gmail.com

PHOTO GALLERY

Industrial Visits:


   

   

JOB Fair:


   

PLC AND SCADA WORKSHOP:


   

   

Swachata Abhiyan & Tree Plantation:


   

DEPARTMENT LABORATORY & CLASS ROOM DETAILS

DEPARTMENT LABORATORY DETAILS(Diploma):


Sr. No.

Name of the Laboratory

Cost

Major Equipments

1.

Basic Electronics

152721

22

2.

Digital Systems

272760

10

3.

Electronic Measurement & Instrumentation

1518000

11

4.

Communication

577075

26

5.

Power electronics

286508

12

6.

Microprocessor & Microcontroller

298400

6

7.

Audio and Video engineering

233900

8


DEPARTMENT CLASSROOMS DETAILS :


Sr. No. Name Of Class Room No.
1 S.Y. A-36
2 T.Y. A-38